Apple Bundan Sonra Avrupa'da Çok Satan İkinci Marka Değil !

Avrupa'ya yapılan akıllı telefon satışları azaldı, Apple en çok satan ikinci marka olma unvanını Çinli rakibine kaptırdı.Apple bu süreçten sonra ne yapacak hep birlikte göreceğiz.

Apple Bundan Sonra Avrupa'da Çok Satan İkinci Marka Değil !

Avrupa'da Akıllı Telefon Satışlarına İlgi Azalıyor

Samsung, önemli kayıplara rağmen 2022 yılının sonlarına doğru en çok satan marka olmayı başardı. Avrupa'da akıllı telefonlar 2021 yılına göre analizlerle %16 oranında küçülürken, pazar analistleri ekonomik zorluklar nedeniyle satışların 40 milyon adedin biraz üzerinde olduğunu söylüyor.

Analizler sonucunda Samsung'un Avrupa'daki akıllı telefon pazar payı 2021'in sonunda %35 iken 2022'nin sonunda %33'e kadar düşmüş durumda. Samsung, göz önünde bulundurulan zaman diliminde 12,1 milyon adet olan akıllı telefon sevkiyatını yılın sonlarına doğru 13,5 milyon adede çıkarmayı başardı, ancak eski istatistiklere göre kaydettiği 16,9 milyon sevkiyatın gerisinde kaldı.

Apple şirketinin de satışlarının oranı %12 düşerken, buna karşılık Xiaomi'nin satışları %4 oranında artış göstermiştir. Xiaomi, Apple'ın önüne geçerek ve Samsung'un arkasından gelen Avrupa'nın en büyük 2’inci akıllı telefon üreticisi olmayı başarmıştır.

Samsung Liderliğini Korurken, Apple Tedarik Sorunlarıyla Karşı Karşıya, Xiaomi İse Rusya'da Yükselişte.

Pazardaki büyük değişimler olsa bile Samsung %33'lük akıllı telefon satış payında hala Avrupa'da liderliğini korumakta. Xiaomi %23 ile 2’inci sırada yerini alırken, Apple 2022 yılının yarısından sonra pazarın %21'ini elinde tutmayı başarıyor. Realme (%5) ve Oppo (%4) 3 aylık bu süreçte Avrupa'daki 4’üncü ve 5’inci en büyük telefon üreticileri arasındaki yerini koruyor.

2021 v2 2022 üçüncü çeyrek pazar payları

İyi okumalar dilerim.