Dünyanın sonu mu geldi! Süper bilgisayardan ürkünç kıyamet tahmini

Bir çok sezisi gerçeğe dönüşen World One isimli süper bilgisayar karamsar ama gerçekçi olan bu makine, insanlık tarihinin ve dünyanın sonu için tarih verdi.

Dünyanın sonu mu geldi! Süper bilgisayardan ürkünç kıyamet tahmini

Dünyanın Sonu İçin Tarih Verildi !

İnsanlık tarihinde ki kalıpları tahmin etmek üzere tasarlanan World One isimli süper bilgisayar korkunç bir öngörü ile gündemde yerini aldı. Karamsar makine, 2050 yılına kadar bildiğimiz şekliyle insanlık yaşamının sona ereceğine dair ürkünç tahminde bulundu.

1973 yılının en iyi üniversite profesörleri tarafından hazırlanan süper bilgisayarın hesaplamaları doğum oranları ve çevre kirliliği de göz önünde bulundurmak olmak üzere birçok faktörü dikkate alan son derece karmaşık bir algoritmayı temel alıyor.

Bilgisayarın Daha Önceki Öngörüleri Gerçekleşti

Süper bilgisayarın daha önce doğal kaynaklar ve hayati minerallerin azalmasıyla ilgili tahminlerinin doğru tahmin olduğu yani gerçeğe dönüştüğünü belirtelim. World One'ın hesaplamalarına bakılırsa insan uygarlığı hakkında büyük bir hızla dünyanın sonuna doğru ilerliyor.

Süper Makineye göre insanlık herhangi bir önlem alınmadığı taktirde 2040 ila 2050 yılları arasında kirlilik aşırı derece'de artacak, şiddetli ve zehirli hale bürünecek ki insanları öldürmeye başlayacak ve bu da insanlık tarihinin nüfusunu 1900'deki seviyelerin altına düşürecek.

Ana etmen nükleer silah veya savaş değil

İnsanlık yaşamının sona ermesinin ana nedeni nükleer silahlar veya savaş değil "gezegenin kirlenmesi" olacak. Çevre dostu otomobiller ve sıkı doğum kontrolünün bile durumu önlenemeyeceği belirtiliyor. Farklı fikirlerin sıralamasına göre bitki örtüsü, ardından deniz ve kara hayvanları yok olacak ve en son insanlar ölmeye başlayacaklar.

Ne yazık ki süper bilgisayarın insanlığa yönelik bu tehtidin öngörüleri dünyanın en nitelikli astrofizikçilerinden biri olan Martin Rees tarafından da destekleniyor. Süper bilgisayarı destekleyen Rees iklim değişikliğinden teknolojiye aşırı bağımlılığa kadar uzanan korkunç tehditlerin insanlığın yaşamını  çok zorlaştıracağını öne sürerek insanlık için kasvetli bir gelecek öngörmüştü.