Elon Musk Sonrası Twitter Kullanıcı Kaybetti

Elon Musk sonrası Twitter'da yaşanan gelişmeler çok gergin. Kullanıcılar protesto etmeye kadar gitti. Elon Musk neler yapacak ?

Elon Musk Sonrası Twitter Kullanıcı Kaybetti

Ünlü girişimci Elon Musk henüz gerçek anlamda bir reform başlatmadı ancak Twitter'ın sahibi olduğu gerçeği birçok kullanıcıyı rahatsız edecek gibi görünüyor. MIT Technology Review'a göre, 27 Ekim ile 1 Kasım arasında 875.000'den fazla kullanıcının Twitter hesapları devre dışı bırakıldı ve Bot Sentinel'e göre 500.000'i platformun kendisi tarafından engellendi.

Twitter'ın günlük 237 milyon aktif kullanıcısı var.

Musk'ın "saltanatı" 27 Ekim'de "Bird is free" tweet'iyle başladıktan sonra, birçok kullanıcı ölçüsüz veya uygunsuz olduğunu iddia ederek platformu terk etmekle tehdit etmeye başladı. Kullanıcılar herhangi bir değişiklikten sonra her zaman sosyal medyayı terk etmekle tehdit ederken, bu sefer pek çoğu gerçekten sözlerini yerine getiriyor gibi görünüyor.

Araştırmacılar, izleme grubundan elde edilen verilere dayanarak, bu süre zarfında platformda 497.000'i platformun kendisi tarafından engellenmiş olabilecek toplam 877.000 hesabın devre dışı bırakıldığı sonucuna vardı. Bu normal sayının iki katından fazla. Twitter'ın yaklaşık 237 milyon "karlı günlük aktif kullanıcısı" var.

Bazı kullanıcılar sınırları zorluyor

Birçok kişinin protesto amacıyla platformu terk ettiği tahmin edilirken, ablukanın robotun kaldırılması ve bazılarının Musk'ın şirketi devralmasından bu yana test etmeye başlamasıyla ilgili olduğuna inanılıyor. İnsanlar, neye izin verildiğini test etmek için etik açıdan tamamen kabul edilemez içerik yayınlamaya başladılar. Network Institute for Infectious Diseases tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Musk anlaşmayı açıkladıktan sonraki 12 saat içinde özellikle ırkçı tweetler %500 arttı.

Bu tür faaliyetlerdeki artış, şirketin içerik yönetimi çalışanlarının çoğu için denetimlere erişimi dondurmasından kısa bir süre sonra geldi. Örneğin, Bloomberg'e göre, daha önce yüzlerce kişinin erişimine açık olan gönderileri silmelerine izin veren şirketin araçlarına şu anda yalnızca 15 kişi erişebiliyor.