Facebook'un İsmi Değişti Meta İsmi Ne Anlama Geliyor

Facebook'un isim değişikliği sonrası yer yerinden oynadı. Mark Zuckerberg'in bu kararı neye dayanıyor.

Facebook'un İsmi Değişti Meta İsmi Ne Anlama Geliyor

FACEBOOK ŞİRKETİ İSMİNİ DEĞİŞTİRDİ

Facebook artık Facebook değil artık ismi Meta. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg şirketin düzenlediği bir etkinlikte şirketin yeni ismini duyurdu. Yeni marka Facebook'un sosyal medyanın rekabeti, Algoritma ve kararların tartışmalarının ortasında geliyor.

FACEBOOK'UN NEDEN İSMİ DEĞİŞTİ

CEO Zuckerberg, Facebook'un artık şirketin yaptığı her faaliyeti kapsamadığını belirtti. Facebook Inc, bir sosyal medya şirketi gözüküyor ancak sosyal medya dışında daha geniş projelerle geliyor. Akıllı telefonların masaüstü bilgisayarların yerini aldığı gibi Metaverse'ün akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve insanları ortak bir paydada toplayacağını da belirtti.

NEDEN YENİ İSİM OLARAK "META" SEÇİLDİ

Mark, Metaverse'ün yaşantımızda yeni bir role katkıda bulunacağını belirtti. Meta kelimesinin "Ötesi" anlamına geldiği ve şirketin herşeyin ötesinde olacağının anlamına katkıda bulunacağını belirterek bu isimi seçtiklerini açıkladı.

METAVERSE'ÜN GERÇEK ANLAMI NEDİR

Farklı cihazlar kullanan insanların bir arada toplandığı ortak bir sanal ortam sanal yaşam anlamına gelmekte. Metaverse'te insanlar alışveriş yapabilecek, hizmetlere abone olabilecek, iş arkadaşlarıyla birlikte çalışabilecek, oyun oynayabilecek ve hatta çevresindeki görüntüyü kişisel zevklerine ve gereksinimlerine göre özelleştirebilecek paylaşılan 3D sanal bir ortamı sunuyor. Metaverse, insanların dijital bir yaşama bürünmesi anlamına geliyor. Örneğin kullanıcılar kendi hologramlarını oluşturabilecek.