HTML Dersleri 1 - Giriş

Html derslerimizin ilkinde Html nedir ne için kullanılır anlatıyoruz.

HTML Dersleri 1 - Giriş

HTML nedir ?

  • HTML'nin açılımı Hyper Text Markup Language'dir.
  • HTML içerisinde etiketler vardır ve bu etiketleri kullanarak bir web sitesinin iskeletini tasarlayabiliriz.
  • Tarayıcı üzerinde çalışır.
  • HTML dosyasının uzantısı .html olmak zorundadır.
  • HTML dosyaları basit bir text editörü ile düzenlenebilir.

Sizler için önerim Notepad++ text editörüdür. Sebebi ise diğer editörlerde bulunan kolaylıklar ve kısayollar bulunmadığı için sizlerin kod yazımını zor ama kalıcı yönden öğrenmenizi sağlayacaktır.

Haydi deneyelim !

Öncelikle Notepad++'ı açalım. Aşağıda bulunan metni editör sayfamıza yapıştıralım.

<html>
	<head>
		<title>Sayfa Başlığımız</title>
	</head>
	<body>
		Merhaba HTML. Bu benim ilk sayfam.
	</body>
</html>

Dosyamızı index.html olarak kaydedelim. Dosyamızı kaydettiğimiz zaman varsayılan tarayıcımızın simgesi ile gözükecek. Sayfamızı açalım ve sayfamız içerisinde "Merhaba HTML. Bu benim ilk sayfam." yazacağını göreceğiz.

Şimdi öğrenelim

Html dosyamızın ilk etiketi <html>'dir. Bu etiket bu sayfanın Html dosyası olduğunu gösterir ve işlevsel hale getirir. </html> ise Html dosyasının sonunu gösterir. Öğrenmiş olduk bir etiket, <etiket> şeklinde başlar </etiket> şeklinde kapatılır. Bunu tırnak açıp kapatmak gibi düşünelim.

<head> Etiketi ise başlık kısmını belirtir. Bu kısımda yazdıklarımız tarayıcımızın penceresinde gösterilmez. <title> etiketi detaylı incelerseniz tarayıcımızın sekme kısmında gözükmekte olan yazıyı temsil eder.

<body> Etiketi sitemizin asıl kısmı gibi düşünebiliriz. Tarayıcımızı ve sayfamızı açtığımızda gördüğümüz tüm içerikler <body> etiketi içerisine yazılır.

Açıklama

Merhabalar bu dersimiz ile HTML öğrenmek için ilk girişi yaptık. İlk önce HTML temel konuları anlatacağım. Sonrasında HTML'in son sürümü olan HTML 5 'i öğreneceğiz. Devamında Gelişmiş HTML konularını işleyerek HTML kısmında örnek ve uygulamalar yapacağız.

İndirilecek programlar

Notepad++ : https://notepad-plus-plus.org/downloads/