Huawei HarmonyOS İşletim Sistemi Nedir

Huawei, Google ile arasındaki gerilimler sonrası çözümü kendi işletim sistemini tasarlamakta buldu. HarmonyOS nedir ?

Huawei HarmonyOS İşletim Sistemi Nedir

Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Nedir ?

Amerika'nın Huawei'ye uyguladığı yaptırımlardan hepimiz haberdar olmuştuk. Android işletim sistemini kullanamayacak kadar erişim dışı olan Huawei, birçok çözüm düşünmüştü. Ancak kararı kendi işletim sistemini yapmak olarak netleştirdi. HarmonyOS ismiyle gelen işletim sistemi, Huawei'nin EMUI arayüzünün tıpkısının aynısı buda kullanıcıları alışkanlıklarından etmemiş olacak. HarmonyOS neler getirdi ?

  • Akıllı telefonlarda dahil tüm akıllı cihazlara uyumlu bir işletim sistemi.
  • Tek bir cihaz üzerinden birçok akıllı cihazı kontrol altına almak.
  • Akıllı cihazların kendi aralarında uyumlu ve sürekli iletişimde çalışması.
  • Hızlı, pürüzsüz ve süreklilik bulunduran bir arayüz.
  • Pil ömrü şikayetlerini çözüme kavuşturacak optimize pil yazılımları.

HarmonyOS İşletim Sisteminin Diğer Ayrıntıları 

HOS'un en önemli özelliği akıllı cihazların birbirleriyle olan iletişimlerine kattığı katkı oldu. Huawei, işletim sisteminin buzdolabı, priz, ampül, fırın ve kahve makinesi gibi birçok cihazla entegre çalışacak. Bu akıllı ev ve akıllı yaşam projelerine büyük etkide bulunacak. Huawei yeni bir kontrol paneli tanıttı. Bu kontrol panelinde cihazlar arasında nasıl geçiş ve iletişim kurulacağını gösterdi. Kamera konusunda ise birçok kamera bağlayarak birbirleri arasında hızlı geçişler yaparak hem daha kaliteli çekimler, kurgular ve fotoğraflar yakalayabileceğiz.

Örneğin eve gelmenize ne kadar süre olduğunu tahmin ederek ona göre klimayı ya da ısıtıcılarınızı açabilirsiniz. Evden uzaktasınız ve fırını yada ocağı açık unuttunuz tek bir tuşla bunların kontrolünü elinize alabilirsiniz.

HarmonyOS Performansı ve Pil Yenilikleri

Huawei, kullanıcıları düşünerek pil konusunda birçok teknoloji üretti. Pil artık bu işletim sistemi ile son optimizasyon kalitesi ile çalışıyor. Pil optimize olarak çalıştığında haliyle telefon performans olarak hatalara uğramıyor ve daha akıcı daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunuyor. HarmonyOS GPU ve CPU arasındaki köprüyü iyi kuruyor hem pile hem performansa olumlu yönde etki ediyor.

Sistem Güvenliği ve İşletim Sistemine Uygulama Geliştirme

HarmonyOS yapay zekasıyla dışarıdan gelen birçok saldırıyı ve zararlı yazılımlara karşı kaliteli bir koruma duvarıyla geliyor. Huawei, uygulama geliştiricilere birçok kolaylık sağlıyor. Birçok API ve kütüphaneler ile gelen OpenHarmony sayesinde developerlar, dilediği cihaza dilediği uygulamayı geliştirecek.

Huawei yeni işletim sistemi ile yeni cihazlar üretti ve piyasaya sürdü kullanıcımı deneyimleri ile hem olumlu hemde olumsuz yönleri kısa zaman sonra ortaya çıkacaktır.