PHP Dersleri 1 - PHP Nedir? Php Nasıl Çalışır?

PHP Derslerine başlangıç yapıyoruz ve Php nasıl çalışır Php dosya yapısı nasıldır diyerek php derslerimize başlıyoruz.

PHP Dersleri 1 - PHP Nedir? Php Nasıl Çalışır?

PHP Nedir ?

Arkadaşlar en basit anlatımıyla PHP internet üzerinde durağan sabit web sitelerine dinamiklik ve etkileşim katmamızı sağlayan web tabanlı programlama dilidir. 
PHP'nin açılımı hikayesi gibi detayları merak ediyorsanız PHP'nin wikipedia sayfasından veya PHP'nin kendi sitesinden açıp bakabilirsiniz. Bizim bilmemiz gereken en temel bilgisi etkileşimli web siteleri kurmak için kullanılan ücretsiz, açık kaynaklı bir programlama dili olmasıdır.

PHP Dilini Nasıl Öğrenebilirim?

Öncelikle PHP dili çok kolaydır ancak öğrenirken anlayabilmemiz için temel seviyede HTML, CSS, JavaScript, SQL gibi temel web site oluşumlarını birazcıkta olsa bilmemiz gerekmektedir.

PHP Dosya Yapısı Nedir?

PHP kodlarını çalıştırabilmemiz için dosyamızın uzantısı “.php”, “.php3”, veya “.phtml” dir. sadece “.html” uzantısı ile oluşturduğunuz sayfalarda Php kodlarını Çalıştıramazsınız.  Dosyalarınızın uzantısı DosyaAdi.php olmalıdır.

PHP Nasıl Çalışır? 

Php kodları hernekadarda HTML kodları içinde çalıştırsakta sunucu tarafında çalışır ve yorumlanır. Php kodlarının çalışabilmesi için Apache HTTP Sunucusuna ve Yorumlanabilmesi içinde PHP Yapılandırma Dosyasına ihtiyaç vardır. 

ilk başlarken en çok yapılan hatalardan biri masaüstüne oluşturduğumuz DosyaAdi.php dosyasını direk çalıştırmaya çalışmaktır. Bilgisayarımızda Apache HTTP Sunucusu ve PHP Yapılandırma Dosyası olmadığı için dosya çalışmayacaktır bunun için birsonraki bilgisayarımıza localhost paket programları kurarak devam edeceğiz.