PHP Dersleri 5 - Ekrana Yazdırma Çıktı Alma ( echo )

Php ile yazdığımız kodlardan ekranda çıktı alabilmek için echo komutunu kullanırız, echo komutu dışında print ve print_r gibi ekran çıktısı veren komutlarda vardır ancak Temel Seviye PHP Dersleri için şuanda echo komutunu bilmemiz yeterli olacaktır.

PHP Dersleri 5 - Ekrana Yazdırma Çıktı Alma ( echo )

echo() Nedir ?

echo() Php'nin bize sunmuş olduğu öntanımlı bir php fonksiyonudur. bu fonksiyon sayesinde php etiketleri içinde aldığımız tüm değerleri tarayıcı ekranında html olarak göstermemize olanak sağlar,

echo() Kullanımı Ve Kullanım Notları

echo() bir ön tanımlı php fonksiyonudur ancak ( )(Parantezler) içinde yazım yapmasakta çalışır ve çoğu yazılımcıda parantezleri kullanmaz. 

Php'de sayfa yüklenirken Php etiketleri içindeki tüm kodlar çalışır ancak ekran çıktısı alınmadıkça tarayıcı ekranlarında hiç birşey gösterilmez sayfanın ekranında gösterilmesi için echo komutunu kulanırız. 

echo ile Array (Diziler) ve Object (Nesne) veri tiplerinde ekran çıktısı alınamaz bu veri tipleri için print_r(); fonksiyonu kullanılır. ( Array (Diziler) ve Object (Nesne)  Dersleri Orta Ve ileri PHP Derslerinde detaylı anlatımları yapılacaktır.)

Tek satırlık echo kullandığınızda satır sonunda  ;(Noktalı Virgül) Kullanmasınızda kodunuz çalışır ancak her kod bitiminde mutlaka ;(Noktalı Virgül) kullanmaya özen gösterin. 

echo Kullanım Örnekleri

Php etiketleri içinde hazırladığımız kodları tarayıcı ekranında html çıktısı olarak gösterebilmek için echo komutunu kullanırız. echo komutu kullanmadığımızda kodlar  arka planda çalışır ancak tarayıcı ekranında hiçbirşey yazmaz..

<?php
        "Echo Komutu Belirtilmediği için ekranında gösterilmeyecek alan" ; 
	echo "Echo komutu kullanıldığı için ekranda gösterilecek alan."
?>

Php'de string(Metinsel) karakterler ile birşeyler yazdırmak istediğimizde ' '(Tek Tırnaklar) Veya " " (Çift Tırnaklar) içinde yazılmalıdır

<?php
	echo 'Tek Tırnak İçinde String(Metinsel) Kullanımı';
	echo "<br>";
	echo "Çift Tırnak İçinde String(Metinsel) Kullanımı";
?>

Php'de Rakamsal(integer, float) Gibi Veri Tiplerinde Tırnak İçinde Kullanılmasına Gerek Yoktur.

<?php
	echo 5;
	echo "<br>";
	echo 5.5;
?>

Echo komutu içinde içinde html-css-js kodlarıda kullanılabilirsiniz. Burada ençok dikkat etmeniz gerek konu çift tırnak içinde tekrardan çift tırnak kullanmamanızdır veya \ (Ters Slash) ile karakter kaçırmanız gerekmektedir

<?php
	echo "<b style='color:red;'>CilginYazilim.Com</b>";
	echo "<br>";
	echo "<b style=\"color:red;\">CilginYazilim.Com</b>";
?>

Bir sonraki derste işleyeceğimiz Değişkenlerde tuttuğmuz verileride echo ile ekran çıktısı alabiliriz.

<?php
	$metin = "Merhaba ÇılgınYazılımcı";
	echo $metin;
?>

Echo komutu ile birden fazla değişkeni yazdırmak İçin .(Nokta)  oparatörü ile bağlama işlemi yapılabilir.

<?php
	$site = "cilginyazilim.com ";
	$yil = "2022";
	echo $site. " " .$yil;
?>

Echo komutu ile string(metinsel) yazımlar arasında değişken Kullanılabilirsiniz. ( Bazı PHP sürümlerinde direk değişkeni yazdığınızda hata verebilir bunun için  .(Nokta) ile birleştirme işlemi yapabilir veya { }(süslü parantezler) içinde değişkenlerimiz tanımlanabilir.)

<?php
	$site = "<b>cilginyazilim.com</b>";
	echo "PHP Derslerini $site Sitesinden Öğreniyorum";	
	echo "<br>";		
	echo "PHP Derslerini ".$site." Sitesinden Öğreniyorum";	
	echo "<br>";	
	echo "PHP Derslerini {$site} Sitesinden Öğreniyorum";	
?>

Kısa Echo Kullanımı

PHP'de Kısa Kullanım şekli ile <?php echo "Kısa Echo Kullanımı"; ?> Olarak Kullanmaktansa  aşağıdaki Örneklerdeki gibi Kısa kullanım Yapabilirsiniz Eğer Php Kısa Kod Kullanımlarınıza İzin vermiyorsa PHP.ini Dosyasından short_open_tag Özelliğini Açabilirsiniz.

//Sitring(Metinsel) Yazımlar İçin Kullanılır
<?="Kısa Echo Kullanımı";?>
//Değişken Yazımlar İçin Kullanılır
<?=$degisken_adi;?>
//Array(Dizi) Yazımlar İçin Kullanılır
<?=$degisken_adi['Ad'];?>
// object Yazımlar İçin Kullanılır
<?=$degisken_adi->Ad;?>

\ İle Karakter Kaçırma

Echo ile ekrana yazdırma işlemlerimizde çift tırnak kullanıyoruz örneğin ve ekrana yazdıracağımız metin içerisinde bir çift tırnak daha kullanmamız gerekti ancak biz o çift tırnağı bir yazım kuralı için değil metin içerisinde kullanmak istiyoruz o durumda o tırnağın önüne ters slash işareti (\) koyarak o karakteri kaçırmış oluyoruz. Ayrıca bu işlemler hem tek tırnak içinde kullanılan tek tırnak içinde geçerli. Tek tırnaklar içinde çift tırnak veya çift tırnaklar içinde tek tırnak kullanmak sorun çıkarmaz. 

<?php
	echo 'Çılgın Yazılım\'ın İçerikleri';
	echo '<br>';
	echo "Çılgın Yazılım \"PHP\" Dersleri";
?>