SEO Ve Semantik Web Nedir ? Ne İçin Önemlidir ?

SEO Arama Motorlarının Optimizayonu olarak çevrilir. Bir web sitesinin arama performansını artırmaya yönelik çalışmalarına SEO denir.

SEO Ve Semantik Web Nedir ? Ne İçin Önemlidir ?
SEO Ve Semantik Web Nedir ? Ne İçin Önemlidir ?

SEO NEDİR ?  :

SEO “Arama Motoru Optimizayonu” olarak çevrilir. Bir web sitesinin arama performansını artırmaya yönelik çalışmalarına SEO denir. Uygun ve kaliteli SEO ile siteniz üst sıralarda görüntülenebilir. Sitenizin üst sıralarda gözükmesi için SEO prensiplerine uygun davranmak gerekir.

Arama motorları sürekli sunucuları dolaşır ve bulunan web sitelerdeki bilgileri veri tabanlarına kaydederler. Bu tür yazılımlara “örümcek” diyoruz.

SEO açısından bilinmesi gereken en önemli konulardan biri <title> etiketidir. Bu etiketin içinde geçen bir kelime aranırsa siteniz üst planda gösterilir.

Arama motorları için <meta> etiketi de önemlidir. <meta> etiketinin içine yazılan sayfa etiketi sayfanızı yine ön plana taşır.

<meta> etiketi içinde keywords ile listelenen kelimeler arama sonuçlarında yukarıda gözükür. Anahtar kelimeler en fazla 60 karakter yazılmalıdır.

<h1> gibi konu başlıkları dergilerdeki manşetler gibidir. Ziyaretçilerin dikkatini çektiği gibi örümceklerin de dikkatini çeker.

SEMANTİK WEB NEDİR ? :

Kelimelerin anlamlarını inceleyen bilim dalına Semantik denir. Semantik web, uygun içerikleri doğru HTML komutlarının içine koymaktır. <form> ,<table>,<head> ve <footer> gibi HTML komutları semantiktir çünkü ismi içerik ile uygundur. <span> ve <div> gibi komutlar semantik değildir o sebepten mümkün olduğunca semantik etiketler kullanmamız gerek. Örneğin article,section,header,nav,aside,footer gibi etiketler semantiktir.