TOGG'un hangi ÖTV kısmında yer alacağı açıklandı

TOGG'u sabırsızlıkla beklediğimiz ve gururlandığımız şu günlerde ÖTV açıklaması da geldi. TOGG hangi ÖTV grubunda yer alacak ?

TOGG'un hangi ÖTV kısmında yer alacağı açıklandı

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, TOGG'a verdiği röportajda "ÖTV alanının %10'u içinde kalıyoruz" dedi. Detaylar burada:

TOGG'un ilk elektrikli C-SUV'u için geri sayım başladı. Her şey yolunda giderse Gemlik'in fabrikası 29 Ekim 2022'de açılacak. Şirketin satış ve servis anlamında izleyeceği stratejiden TOGG C-SUV'un detaylı özelliklerine kadar pek çok soru işareti var. Ancak en çok merak edilen konu elbette TOGG'un fiyatı.

TOGG'un lansmanından bu yana içten yanmalı motorlarla rekabet edebilecek bir fiyattan satılacağı ve tüketicilerin ulaşabileceği bir araç olacağı konuşuluyor. Ancak bugün bakın; yükselen döviz kurları, artan maliyetler ve ÖTV ile birlikte halk için çok az umut var gibi görünüyor. Öte yandan TOGG'un ortaklarından Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, fiyatla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

"Türk vatandaşlarının ulaşabileceği araçları düşünüyoruz"

TOGG C-SUV'un konumlanacağı ÖTV alanını anlatan Özilhan, "İlk yola çıktığımızda hedef fiyat belirledik ve tüm parça siparişlerini yerine getirdik. O hedef fiyatı tuttuk. Onu aşmadık. Belirledik. fiyatlarımız euro..İki yıl geçti ama biz dimdik ayaktayız.TOGG uygun fiyata gelecek.%7 ÖTV uygulanabilirliği ile başladık.Daha sonra ithal elektrikli araçlar arttığında ÖTV'yi %60'a çıkardılar, sonra %10'a indirdiler ama yine de %10 içinde eminiz %7 hesapladık ÖTV üç puanın üzerinde ama düzeltebiliriz, sorun değil. Türk vatandaşlarına açıktır.

Elektrikli araçlara uygulanan ÖTV oranlarının geçtiğimiz aylarda değiştiğini unutmamak gerekiyor. Değişiklik, özellikle TOGG'un gelişine hazırlanmak olarak tanımlanıyor. C-SUV'un Özilhan'ın dediği gibi %10'luk segmentte kalabilmesi için motor gücünün 160 kW'ın altında, tabanının ise 700.000 lirenin altında olması gerekiyor. Dolayısıyla giriş versiyonunun fiyatının mevcut koşullarda - en az - 908.600 TL veya daha az olmasını bekleyebiliriz. Ancak aracın piyasaya çıkmasına daha birkaç ay kaldığımız ve kur artışı olabileceği için ÖTV oranı olmasa da vergi matrahında artış görme ihtimalimiz olduğu da bir gerçek. süreçteki oranlar ve maliyetler.

Satış planları hakkında resmi bir açıklama yapılmadı ancak Dünya'ya göre kulis tartışmalarında internetten satış fikri gündeme geldi. Yani TOGG bayilik sistemi olmayacağını, Türkiye'de farklı lokasyonlarda promosyon ve deneyim mağazaları kuracağını söyledi. Hizmet konusunda ise Özilhan, geleneksel modelden farklı bir hizmet geliştirdiklerini söyledi. Son olarak; TOGG'u daha erişilebilir lokasyonlara çekmek için yeni bir finansman modeli üzerinde çalıştığını da söyledi. Bu konuları resmi olarak anlayabilmek için fiyatının açıklanmasını beklememiz gerekiyor.