Tor Browser Nedir?

Tor Browser nedir ? Tor nasıl kullanılır ? gibi soruları cevaplayan açıklamalı bir yazı yazdık iyi okumalar dileriz.

Tor Browser Nedir?

Tor (The Onion Router), kullanıcıların internet sitesinde rahat ve özgür bir şekilde hareket etmesine olanak sağlar. Hacker'ler,Hostingler,Kurumlar ve Devletler tarafından izlenmesini engelleyen,ücretsiz internet tarayıcısıdır.

Her oturumun bitişinde Tor tarayıcı geçmişinizi otomatik temizler ve şifreleme yöntemi sağlar.gizlenmiş ve indexlenmeyen Dark Web sitelerine erişim sağlar.
Dar Web'e erişim özelliği nedeni ile Tor (The Onion Router) bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

Tor ağı,ABD Deniz Harp Araştırma Laboratuvarı tarafından askeri personel gizli iletişim sağlaması üzerine geliştilmiştir.Ancak 2006 yılında proje durduruldu.
Bu proje halka açık bir şekilde herkese paylaşıldı.halka acık bir şekilde paylaşılmasında dolayı internet tarayıcısı gizliliğini sürdürmeye devam etmekte.

 Tor Browser'ın asıl mantığı nedir?

Tor Tarayıcıda sizin gizliliğinizi sağlamakta.Sizin güvenliğinizi geliştirmeyi sağlar.Tor dünya genelinde büyük sunuculara giriş yaparsanız IP'nizi gizler bağlantınızı güvenli hale getirir.

Tor verilerinizi node (düğüm) adı olan Tor sunucularından geçiş yapar.Bu geçiş sonrasında şifrelemekte verilerinizi şifreledikten sonra her farklı katmanda olan bir önceki node'un IP adresinizi içeren bu çözülme de gerçekleşmesine olanak sağlar.

Tor Browser ile siteye girilirken ilk önce node'a verileriniz şifreli şekilde ulaşır.buradan ise diğer node'a .İlerleme bu şekilde gerçekleşir.En sonunda ise hedef sunucuya ulaşmaşı gereken bu dosyanın şifresinin çözülmüş olması gerektiği icin,exit node'a varıldığında bu olay gerçekleşir.

Özet olarak,sizlerin internet ve kimliğinizi tanımlamaya çalışan kullanıcılar,exit node'daki dosya karşınıza çıkar.

üç katmanlı şifreleme yöntemi dezavantaj ile geliyor.Tor Browser internet bağlantınız normalden yavaş çalışır.Sebebi ise verileriniz farklı node'lara göderildiği için uzun yol kat etmesi gerekmektedir.

Tor Browser yasal mı?

Tor kullanmak bazı ülkelerde yasaldır,genellikle sansürün az olduğu ülkelerde.
ançak tarayıcı'yı yasa dışı kullanan kullanıçılar da mevcut.Tor Browser yasa dışı kullanımı yasallaştırmaz.

 Tor Browser ile neler yapılır?

Tor Browser kullanıcıları engellenen sitelere içeriklere giriş sağlamak icin sansürleri kaldırmak ve arama motorlarında ki indexlenmeyen gizli sitelere ulaşmak icin kullanır.Ve bu indexlenmeyen gizli sitelere ise Dark Web olarak adlandırılır.Dark Wep iceriklerine ve gizli olaylar ve bilgiler bulunur bu sebepten bütün risk size aittir.

 Tor Browser ve Dark Web İlişkisi

Tor Browser,Dark Web' giriş sağlayan ilk ve tek tarayıcıdır. Dark Web'de
özellikle yasal olmayan arama motorlarında mevcut olmayan wepsiteleri mevcuttur.Bu sitelere erişim sağlamak için bu wep sitelerin gerçek adreslerini bilmeniz gerekmektedir. 

Dark Web, yasa dışı maddeler,korsan filmler,kara borsa yasal olmayan icerikleri ile geniş bir içeriğe sahiptir.

Dark Wep'e Erişim sağlayan bu tarayıcı'nın riskleri de vardır.Yanlış bağlantıya giriş yapmak sizi ve bilgisayarınızın güvenliği acısından oldukça risklidir.bu nedenle,bilinçsiz kullanıcıların Dark Wep'e erişmeniz daha sağlıklı olur sizler icin. 

Tor ile Proxy sunucularının arasındaki fark?

Aslında Tor kullanarak tahmin ettiğiniz gibi gizli kalamıyorsunuz.kullanıcılar Tor ile kendilerinin güvenliğini ve gizliliğini sağlamaya çalışsa bile Tor yazılımı geçmiste kırılma yaşadı. Geliştiriciler kendi sistemlerinin ve yazılımlarının değil, bireysel kullanıcıların tarayıcılarının kırıldığını söylemekte.Bu nedenle Tor Browser bağımsız olarak gizlilik konusunda bildiğimiz kadar tam donanımlı güvenliğe sahip değildir.Tor'a ek bilgi olarak,güvenliği ve gizliliği arttırmak için proxy sunucuları kullanılabilir.Ancak proxy sunucuları sadece belirli sebelerde iyi çalışmaktadır.