Wampserver vcruntime140.dll Hatası Çözümü

Merhabalar, birçok uygulamada genellikle çıkmakta olan bir sorunu sizlere çözüm yollarıyla anlatıyoruz. vcruntime140.dll hatasının çözümü programlarınızı rahatlıkla çalıştırmanızı sağlayacaktır.

Wampserver vcruntime140.dll Hatası Çözümü

Windows 10'da “VCRUNTIME140.dll Eksik” Hatası Nasıl Düzeltilir

Program vcruntime140.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan başlatılamıyor. Bu sorunu çözmek için yeniden yüklemeyi deneyin." hatasını gördünüz mü? 

Bu sorun, Windows 10'da genellikle yaşanan bir sorundur.

Bir uygulamayı başlatmaya çalışırken, “ VCRUNTIME140.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan program başlatılamıyor ” hata mesajını alabilirsiniz . Bu, Skype'tan HP 3D DriveGuard'a (accelerometerst.exe) kadar birden çok uygulamada görünebilir. vcruntime140'ı düzeltebilirsiniz . Microsoft Visual Studio 2015 paketi yüklendiğinde veya onarıldığında dll hatası  bulunamadı . WordPress web sitelerini yerel olarak yapmanıza ve PHP kodlamanıza izin veren bir program olan WAMP Server programını kullanmaya çalışırken bu hatayı alırsanız, yapmanız gereken tek şey budur. Ama yapacak daha çok şey var.

Neyse ki, bu sorunu çözmek için birçok kolay yöntem var. Bu makale, bilgisayarınızda VCRUNTIME140.dll olduğundan emin olmanın en kolay ve en etkili yollarını tartışacaktır.

“VCRUNTIME140.dll eksik” hatasının yaygın nedenleri

Windows 10'un diğer sorunlarının çoğu gibi, bunun da birden fazla olası nedeni var. Nedenlerden en etkili olanı ise sistemin karmaşıklığıdır.

İpucu : Kılavuzlarımızın takip edilmesi kolay olduğundan ve daha önce herhangi bir Windows 10 deneyimi gerektirmediğinden, bu makaledeki tüm yöntemler herkes tarafından gerçekleştirilebilir.

 • VCRUNTIME140.dll dosyası silinmiş veya bozulmuş . Bu hatanın ana nedeni, bir uygulamanın ihtiyaç duyduğu kritik .dll dosyasının silinmiş olmasıdır. Bu dosya olmazsa olmazdır ve programlar çalışmaz, bu sebeble dosyayı yeniden yüklemek gerekebilir.
 • Visual Studio 2015 dosyaları bozuk veya eksik . VCRUNTIME140.dll dosyası Visual Studio 2015 ile ilgilidir . Bilgisayarınızda eksik olabilir veya bir uygulama, sisteminiz veya kötü amaçlı yazılım tarafından zarar görmüş olabilir.
 • Sisteminize kötü amaçlı yazılım bulaştı . Sisteminize kötü niyetli 3.parti yazılımlar bulaşmış olabilir. Sonuç olarak, VCRUNTIME140.dll bozulmuş veya hasar görmüş olabilir.
 • Bozuk sistem dosyaları . Sistem dosyaları, özellikle Windows 10'u sıfırladıktan veya kötü amaçlı bir uygulamayla uğraştıktan sonra, genellikle hatalara ve bozulmalara karşı savunmasızdır.

Bunların hepsinin neden olmadığını unutmayın; benzersiz bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Ancak bir sonraki bölümdeki yöntemlerimiz bu hatayı kolayca düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Bazı olası nedenlere baktığımıza göre, şimdi sorun gidermeye başlama zamanı. Bu zahmetli hata mesajını denemek için birkaç yöntemimiz var, hepsi de uygulaması kolay ve basit.

"vcruntime140.dll bulunamadı" hatasını Microsoft Visual Studio  2015 paketini kurarak  veya onararak düzeltebilirsiniz . WordPress web sitelerini yerel olarak yapmanıza ve PHP kodlamanıza izin veren bir program olan WAMP Server programını kullanmaya çalışırken bu hatayı alırsanız, yapmanız gereken tek şey budur. Ancak bu hatayı düzeltmenin başka yolları da var: 

 1. VCRUNTIME140 DLL dosyasını yeniden yükleyin.
 2. Sistem Dosyası Denetleyicisini çalıştırın.
 3. En son Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2015'i yeniden yükleyin.
 4. Microsoft Visual C++ 2015 Yeniden Dağıtılabilir'i onarın.
 5. Bir bilgisayar onarım aracı çalıştırın.
 6. Başlatılamayan programı yeniden yükleyin.
 7. Windows Güncellemelerini yükleyin.

 Bu yöntemleri detaylı olarak tartışalım!

Yöntem 1: VCRUNTIME140.dll dosyasını yeniden kaydedin

Eksik .dll dosyasını yeniden kaydettirmek için Komut İstemi'ni kullanabilirsiniz; bu, sorununuzu çözebilir. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz ve komutları doğru şekilde çalıştırmanız yeterlidir.

 1. "Çalıştır" programını açmak için klavyenizdeki Windows + R tuşlarına basın. Burada, giriş alanına “ cmd ” yazın. İşiniz bittiğinde, Yönetici izinleriyle Komut İstemi'ni başlatmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın.
 2. İstenirse, “ Evet ” düğmesine basarak Komut İsteminin cihazınızda değişiklik yapmasına izin verin .
 3. İlk olarak, dosyanın kaydını silmeniz gerekir. Bunu, sonraki komutu yazıp kopyalayıp yapıştırarak ve ardından Enter tuşuna basarak yapabilirsiniz:  regsvr32 /u VCRUNTIME140.dll
 4. Daha sonra, dosyayı yeniden kaydetmeniz gerekir. Bu, aşağıdaki komutla yapılabilir — girdikten sonra Enter tuşuna bastığınızdan emin olun:  regsvr32 VCRUNTIME140.dll
 5. Komut İstemi penceresini kapatın ve sorunlu uygulamayı yeniden çalıştırmayı deneyin.

Yöntem 2: Sistem Dosyası Denetleyicisini çalıştırın (SFC taraması)

Sistem Dosyası Denetleyicisi , varsayılan olarak Windows 10'da bulunan bir araçtır. Aynı zamanda “ SFC taraması ” olarak da adlandırılır ve bozuk sistem dosyalarını ve diğer sorunları otomatik olarak düzeltmenin en hızlı yolunuzdur.

İşte nasıl çalıştırılacağı.

 1. Çalıştır yardımcı programını başlatmak için klavyenizin Windows + R tuşlarına basın. “ cmd ” yazın ve Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın . Bu, Komut İstemi'ni yönetici izinleriyle açacaktır.
 2. İstenirse, Komut İsteminin cihazınızda değişiklik yapmasına izin verdiğinizden emin olun. Bu, bir yönetici hesabına ihtiyacınız olabileceği anlamına gelir.
 3. Aşağıdaki komutu yazın ve Enter'a basın: sfc /scannow
 4. Sistem Dosyası Denetleyicisinin bilgisayarınızı taramayı bitirmesini bekleyin . Herhangi bir hata bulursa, bunları ilgili hataları da düzeltebilecek olan SFC komutunun kendisi aracılığıyla otomatik olarak düzeltebileceksiniz.

Yöntem 3: Visual Studio için Visual C++ Yeniden Dağıtılabilir Sürümünü Yeniden Yükleme

Pek çok profesyonel , ilgili .dll dosyalarıyla ilgili sorunlar yaşarken Visual Studio için Visual C++ Yeniden Dağıtılabilir'i yeniden yüklemenizi önerir . Bu, uygun dosyaları doğrudan Microsoft'tan indirerek yapılabilir. 

 1. Resmi Microsoft Visual C++ Yeniden Dağıtılabilir indirme sayfasına gitmek için buraya tıklayın.
 2. Son sürüm olarak 2015, 2017, 2019 ve 2022 yazan kısımda bulunan dosyaları gördünüz mü ?
 3. vc_redist.arm64.exevc_redist.x86.exe, vc_redist.x64.exe dosyalarını indirin.
 4. İndirmeler sırasında gelen koşullar kısmını kabul edin, ileri seçeneğini seçerek kurulumları tamamlayın.

Yöntem 4: Eksik VCRUNTIME140.dll dosyasını indirin ve manuel olarak değiştirin

Yalnızca belirli uygulamalarda bu hatayı alıyorsanız, eksik .dll dosyasını manuel olarak indirip uygulama dizinine yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu oldukça basit bir şekilde yapılabilir, ancak sistem genelinde bir çözüm yerine yalnızca bir uygulama için hatayı düzeltir.

 1. VCRUNTIME140.dll dosyasını DLL-Files'dan indirmek için buraya tıklayın . Sisteminize bağlı olarak 64 bit veya 32 bit sürümünü seçin.
 2. WinRAR  gibi uygulamalarla açılabilen bir .zip dosyası indireceksiniz . Dosyayı açın ve “vcruntime140.dll” dosyasını C/Windows/System32 içerisine atın.
 3. İstenirse, hedef klasördeki orijinal dosyayı değiştirmeyi seçin.
 4. VCRUNTIME140.dll dosyasını manuel olarak değiştirdiysek Wampserver programımızın çalışıp çalışmadığını kontrol edelim. Çalışıyor ise, aynı .dll dosyasının eksik olduğu sorunları olan her uygulama için bu adımları takip edebilirsiniz.

Yöntem 5: Windows 10'u en son sürüme güncelleyin

Bazı kullanıcılar, yalnızca Windows 10'un en yeni sürümünü güncellemenin mevcut VCRUNTIME140.dll hatalarını ortadan kaldırdığını bildiriyor.

Yöntem 6: Çalıştırmaya çalıştığınız uygulamayı yeniden yükleyin

İşe yaramazsa, .dll hatası nedeniyle çalışmayan Wampserver'ı kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için : Kurulum yazımız için buraya tıklayın.

Kılavuzlarımızı takip ederek Windows 10'daki “ VCRUNTIME140.dll eksik ” hatasını çözebildiğinizi umuyoruz.

vcruntime140 dll'yi nasıl indirip kurarım?

vcruntime140.dll için Kurulum Talimatı

 1. 32-Bit ve 64-Bit Sürümünü aşağıdan indirin. Zip Dosyasını Açın!
 2. vcruntime140.dll Dosyasını (32-Bit) Klasöre yapıştırın: C:/Windows/System32/. Bilgisayarınız 64-Bit ise, vcruntime140.dll Dosyasını (64-Bit) indirip Klasör:C:/Windows/SysWOW64/ içine yapıştırın.
 3. PC'nizi yeniden başlatın.

Her adımı gerçekleştirdikten sonra, vcruntime140.dll Eksik hatasını üreten program artık düzgün çalışmalıdır!

VCRUNTIME140 dll nerede bulunur?

VCRUNTIME140. DLL, System32 klasöründe bulunan ve Microsoft Visual Studio tarafından yüklenen, işletim sistemi boyutu yaklaşık 86 KB olan bir Microsoft C Çalışma Zamanı Kitaplığı uygulama uzantısıdır.

MSVCP140 dll'im neden eksik?

Windows bilgisayarınızda bozuk sistem dosyaları olabilir ve bu da "MSVCP140.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan program başlatılamıyor. Bu sorunu gidermek için programı yeniden yüklemeyi deneyin." hata mesajını almanıza neden olabilir. Hata, kötü amaçlı yazılımdan da kaynaklanabilir.

Wampserver Kurulum Yazımız için Tıklayın!