Wi-Fi gidiyor,Li-Fi geliyor

Ulaştırma ve Altyapı bakanı Adil Karaismailoğlu açıklaması ile Li-Fi ve 6G için açıklama yaptı. Peki Li-Fi nedir?

Wi-Fi gidiyor,Li-Fi geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamada önümüzdeki senelerde Wi-Fi yerine Li-Fİ geleceğini söyledi. Bakan Adil Karaismailoğlu günümüz teknolojisi için 6G kablosuz iletişim teknolojisinin hayatımıza giriş yapacağını beyan etti.

Li-Fi nedir,ne zaman ve nasıl kullanılacak? Li-Fi, şuanlık gelişme aşamasında olduğundan dolayı önümüzdeki senelerde Wi-Fi teknolojisinin yerini alması bekleniyor.Li-Fi bir kablosuz bağlantı türüdür. Wi-Fi'den farklı olma sebebi radyo dalgaları'nı değil ,gözle görünür bir ışık teknolojisine sahiptir.

Li-Fi ağının bazı avantajları ve dezavabtajları'da bulunuyor. Tavsiye edilmesinin en büyük sebebi ise yüksek hızlı ve aktarımı diyebiliriz. Wi-Fi ağına göre 100 kat daha hızlı veri aktarımına sahip. Yapılan testlerde saniyede 224 GB aktarımı gözden kaçmadı.

Günümüz zamanında kullanıcıların genelinde 50 veya 100 Mbps fiber veya ADSL internet kullanılıyor. Bazı evlerin bakır altyapı'ya sahip olması çok düşük hızlarda internet kullanımı mevcut. Bu sebepten dolayı 24 MB ile 224 GB bu fark son derece hayal düzeyde. 

Li-Wi, veri aktarımını ve aydınlatmayı LED lamba benzeri tek cihaz üzerinden gerçekleştirdiği için 50-100 kat enerji tasarrufu sağlar. Bazı sağlık problemlerin ortaya cıkmasına sebep olan Wi-Fi'nin sebep oldupu iddia ediliyor. Bu problemin ortadan kalkacak.

Li-Fi ağının bazı dezavantajlarıda mevcuttur. Bunun en büyük örneği sinyal çekim kuvveti.Ancak Wi-Fi bağlantısında önünde engeller olmasına rağmen işlemi rahat bir şekilde gerçeleştiriyor. Fakat Li-Fi ışık ile işlemi gerçekleştirdiği için önüne çıkan engellerde kesinti yaşanaçaktır.Fakat açık alanda rakip tanımaz olucak.

Li-Fi teknolojisi 6G ile hayatımıza dagil olmaya başlayacak. Verilen en yakın tarih ise 2030 hedefleniyor.Ancak ülkemizde 2023 tarihi ile 5G altyapısını göze alırsak Li-Fi için en yakın tarih 2035 olmasını tahmin ediyoruz.

Sizler konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.