Yurt dışından nasıl telefon getirilir ? 2022 Yeni şartları

Yurt dışı üzerinden ülkemize telefon getirme şartları güncellendi. Yeni şartlar daha mı zorlaştırdı yoksa daha mı kolaylaştırdı hadi bu konuyu irdeleyelim.

Yurt dışından nasıl telefon getirilir ? 2022 Yeni şartları

Yurt dışından telefon getirmek sınırlandırılacak

Ülkemizde yüksek vergiler nedeniyle telefon fiyatları en yüksek seviyede. Tüketiciler cep telefonlarını daha uygun fiyatlara satın almak için yurt dışından satın almaya daha istekli. Bu durumun önüne geçmek için Ticaret Bakanlığı, 1 Kasım 2022 tarihinden itibaren giden yolcuların telefon taşıma şartlarına ilişkin yeni düzenlemeleri hayata geçirecek. "Yurt dışından kaç cep telefonu getirilebilir? Yurt dışından kaç cep telefonu getirilebilir?" sorusu yeni yasada en çok merak edilenlerden biri. Yolcu muafiyeti kapsamında telefon üç takvim yılı içerisinde Türkiye'ye getirilebilir.

Ticaret Bakanlığı, yolcuların üç yıl içinde birden fazla cep telefonu taşımasını önleyen yeni bir sisteme geçiyor. Gümrük muhafaza görevlileri, ekranda BTK verilerini sorgulayarak bir kişinin gümrüksüz cep telefonunu en son ne zaman taşıdığını öğrenebilecek. 

Yolcunun üç takvim yılı içinde muafiyeti kullandığı tespit edilirse kapalı kutu telefon gümrük antreposunda muhafaza edilir. Yolcuya depo fişi verilecektir. Üç ay içinde yurt dışına giden yolcular, yurt dışına çıktıklarında cep telefonlarını alıp yurt dışına taşıyabilirler ancak yurt dışına çıkmamaları halinde hiçbir şekilde cep telefonunu alamazlar. Halihazırda yolcular tarafından kullanılan telefonlar kontrol edilmeyecektir. Kapalı kutulara çek getiren veya birden fazla cep telefonu ile girmeye çalışan yolcuların cep telefonları. İki cep telefonuna sahip kişiler için kapalı kutudaki cep telefonları için muafiyet.

Uygulama 1 Kasım 2022'den itibaren uygulanacak. Bu günden itibaren yolcuların cep telefonu taşıma hakları olup olmadığı kontrol edilecek. Üç yıllık süre içinde birden fazla telefonla yakalanan kişilerin telefonları gümrük antrepolarına gönderilecek. 

Esenboğa Havalimanı dış hatlar terminali gelen yolcu salonunda yolcuların taşıdığı cep telefonlarının duty free kontrolünü sağlayan sistem ve işleyişi basın mensuplarına uygulamalı olarak gösterildi. Ayrıca sistemin tanıtılması için örnek bir uygulama yapılmıştır.


Yurt dışından gelen yolcuların bagajları X-ray taramasından geçirilirken, valizlerinde cep telefonu olan yolcular muayeneden muaf tutulmak üzere ofis alanına davet edilir. Burada sistem, davaya konu olan cep telefonunun dokunulmazlığının olup olmadığını soruyor. Burada kontrol edilen son yolcunun 19 Eylül 2022 tarihinde cep telefonu taşıdığı tespit edilirken, yolcuya üç yıl içinde cep telefonu taşıma hakkına sahip olduğu ve cep telefonu taşıma hakkına sahip olacağı hatırlatılır. 19 Eylül 2022'de yurtdışında. 1 Ocak 2025. Örnek uygulama kapsamında yolcunun cep telefonu gümrük işlemleri için depoya götürüldü.

Yeni uygulama 1 Kasım 2022'den itibaren uygulanmaya başlamıştır.