Yurtdışı telefon IMEI kaydı nasıl yapılır ? Güncel 2023 IMEI kayıt ücreti

IMEI numarası kayıt problemi fazlasıyla kişinin başına geliyor. Ve problem hakkında bilgi kirliliği de bir hayli çok. IMEI kaydı nasıl yapılır ? IMEI kaydı ücretleri vb. sorularınız için detaylar yazımızda.

Yurtdışı telefon IMEI kaydı nasıl yapılır ? Güncel 2023 IMEI kayıt ücreti

Cep telefonu fiyatlarının artmasıyla birlikte yurt dışından cep telefonu getirmek cazip hale geldi. IMEI kaydı olarak da bilinen uluslararası aramalar için nasıl kayıt olunur? 2023 IMEI kayıt ücreti ve tüm merak edilenler burada.

Yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır? Eylül 2022'de geçici IMEI uzatma hizmetinin sona ermesiyle birlikte tekrar sorulmaya başlandı. Yurtdışından en çok ithal edilen telefon olduğu için iPhone'dan bahsedelim. iPhone 14 Türkiye'de 31.000 liradan başlıyor. ABD, Japonya, Bulgaristan, Gürcistan, Almanya, İtalya Türkiye dışından hangi ülkeden alırsanız alın iPhone 14 çok daha ucuz. Yurt dışından iPhone getirmek daha ucuz olsa da "uluslararası arama kayıt ücreti" adı verilen bir ücret var; IMEI kayıt ücreti. Peki, telefonunuzu yurt dışına götürmek istiyorsanız, kaydettirmek için hangi adımları izlemeniz gerekiyor? Bu kılavuzda, IMEI kaydı, pasaport nasıl aranır ve daha fazlası gibi sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.

Yurt dışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır

Yurt dışı kayıt hakkı olup olmadığını kontrol etmek için BTK IMEI kayıt hakkı sorgulama sitesine giriniz.
Ücreti bir banka, vergi dairesi veya genel ödeme kuruluşuna yatırın. (TC Kimlik numaranız ve cihazınızın IMEI numarası doldurulmalıdır)
E-devlet üzerinden "BTK IMEI Kaydı" sayfasına gidin ve IMEI kayıt işlemini tamamlamak için gerekli bilgileri (IMEI numarası, yurda giriş için belge türü, yurda giriş tarihi) doldurun.
IMEI sorgulama sayfasında "Yolcuya kayıtlı cihazlar" yazıyorsa IMEI kayıt işlemi yapılmış demektir.

Pasaportsuz IMEI kaydı nasıl yapılır

Pasaportsuz IMEI kaydı yaptırabilir miyim? Bu soru da çok soruldu. Yurt dışından getirilen cep telefonları sadece pasaporta kaydedilebilir, bilgi yanlış, bilgi eksik demeyin. Pasaportsuz da e-devlet kapısı üzerinden kayıt yaptırmak mümkün ama bir şart var; Kıbrıs gibi pasaport yoksa T.C. Kimlik kartı, pasaportsuz IMEI kaydı yapabilirsiniz. Kimliğinizi IMEI'ye kaydolmak için de kullanabilirsiniz. IMEI'ye kaydolma izniniz varsa, pasaportsuz bir kimlikle IMEI'ye kaydolmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Ücreti ödeyin. (Kayıt yaptırmak istediğiniz cihazın TC Kimlik numaranızı ve IMEI numarasını belirtmeniz gerekmektedir.)
BTK IMEI kayıt sayfasına gidin.
Bilgi sayfasındaki notları okuyun ve Devam'a tıklayın.
Bilgi ekranında yurda girilecek belge türünü "kimlik kartı veya kimlik kartı" olarak seçin ve devam edin.

Yurtdışı telefon geçici kayıt nedir, nasıl yapılır

Geçici olarak iPhone kaydı nasıl yapılır? Bu soru çok çıkıyor. Geçici bir IMEI kaydetmenin ne anlama geldiğinden bahsedelim. Geçici kayıt, ülke içinde ve dışında seyahat etmenin zor olduğu bir pandemi sırasında tanıtılan yabancı ekipmanların sorunsuz kullanımına izin veren bir süreçtir. Ülkeye giriş yapanlar, BTK tarafından verilen 120 günlük süreyi, geçici IMEI kayıt işlemi ile 2 gün daha uzatabilirler. 12 Eylül itibariyle IMEI'nin e-devlete geçişi sona erdi. BTK Geçici Kayıt sayfası artık açılmıyor. Bu nedenle geçici yurt dışı aramaları ve kayıtta gecikmeler diyen web sitelerine ve kişilere güvenmeyin.

IMEI kayıt ücreti ne kadar

IMEI kayıt ücreti nedir? Merak edenler için 2023 yılı itibari ile uluslararası aramalar için kayıt ücreti (yani IMEI kayıt ücreti) 6091 TL'dir. Bu arada, uluslararası aramalar için kayıt ücretleri son 10 yılda ne kadar arttı? Ondan da bahsedelim.

 • IMEI kayıt ücreti 2012 - 100 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2013 - 115 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2014 - 119.5 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2015 - 131,5 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2016 - 138,5 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2017 - 149,2 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2018 - 500 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2019 - 1500 TL
 • IMEI Kayıt Ücreti 2020 - 1838,7 TL
 • IMEI Kayıt Ücreti 2021 - 2006 TL
 • IMEI Kayıt Ücreti 2022 - 2732 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2023 - 6091 TL

Devletin Resmi Kayıt İşlemi Videosu