Wampserver msvcr110.dll Hatası Çözümü

Merhaba dostlar, msvcr110.dll hatası aldınız mı daha önce ? Genellikle almış oluyor herkes. İşte bu yazımızda bu hatayı çözeceğiz.

Wampserver msvcr110.dll Hatası Çözümü

Msvcr110.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Onarılır

Msvcr110.dll hataları, msvcr110 DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır . Bazı durumlarda, hatalar bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu ve hatta bir donanım arızasını gösterebilir.

 • Hata mesajı, son sürüm Windows ile en eski sürümlerde dahi görülebilir.

Msvcr110.dll hatalarının bilgisayarınızda görünmesinin birkaç yolu vardır. İşte daha yaygın olanlardan bazıları:

 • Msvcr110.dll Bulunamadı
 • msvcr110.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • [YOL]\msvcr110.dll bulunamıyor
 • Program msvcr110.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan başlayamıyor.
 • msvcr110.dll dosyası eksik.
 • [UYGULAMA] başlatılamıyor. Gerekli bir bileşen eksik: msvcr110.dll. Lütfen [UYGULAMA] uygulamasını yeniden yükleyin.

Bu hata mesajları bir program kurarken bazen de programı açarken görülebilir. Ne vakit görüldüğü de hatanın çözümü kadar kıymetlidir. Hata detayları muhakkak anahtar kelimeler göz önüne alınarak araştırılmalıdır.

Yöntem 1: Visual C++ Yeniden Dağıtılabilir Paketlerini Yeniden Yükleyin

MSVCR120.dll dosyası, Visual Studio için Visual C++ Yeniden Dağıtılabilir Paketlerine aittir. Bu paket bilgisayarınızda yoksa, bu paketi yüklerken bir şeyler yanlış gitmiş demektir. Bu sebeble, msvcr120.dll hatasını çözmenin yolu bu dosyaları yeniden indirmektir. 

Bu, uygun dosyaları doğrudan Microsoft'tan indirerek yapılabilir. 

 1. Resmi Microsoft Visual C++ Yeniden Dağıtılabilir indirme sayfasına gitmek için buraya tıklayın.
 2. Son sürüm olarak 2015, 2017, 2019 ve 2022 yazan kısımda bulunan dosyaları gördünüz mü ?
 3. vc_redist.arm64.exevc_redist.x86.exe, vc_redist.x64.exe dosyalarını indirin.
 4. İndirmeler sırasında gelen koşullar kısmını kabul edin, ileri seçeneğini seçerek kurulumları tamamlayın.
 5. Sorun çözülmez ise 2013 ve 2012 dosyalarını da indirmelisiniz.

Yöntem 2: Dosyayı ya sildiyseniz

msvcr110.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusu'ndan geri yükleyin . "Olmayan" bir DLL dosyasının en çabuk akla gelen nedeni, onu yanlışlıkla silmiş olmanızdır.

Bundan şüpheleniyorsanız ancak Geri Dönüşüm Kutusu'nu zaten boşaltmışsanız, dosyayı ücretsiz bir dosya kurtarma programı ile kurtarabilirsiniz.

Yöntem 3: Programı baştan yükleyin

Hatayı üreten programı yeniden yükleyin. Hangi programı kullandığınızda sorun oluyor ise, o programı silip baştan kurmak sorunu çözebilir.

Programı silip baştan yüklemek DLL hatasını düzeltmezse, yukarıda bahsedilen Visual Studio C++ dosyalarını bilgisayardan kaldırmalısınız. Devamında, sorunun devam edip etmediğini öğrenmek için paketi baştan yükleyin.

Yöntem 4: Klasörden klasöre

System32 klasöründen msvcr110.dll dosyasını kopyalayın ve \SysWOW64\ içine yapıştırın . DLL dosyasının zaten birinci klasörde olma ihtimali yüksektir, bu yüzden hem 32-bit hem de 64-bit programların erişebilmesi için onu diğerine kopyalamanız yeterlidir. 

Dosyalar c/windows içerisindedir.

Yöntem 5: Virüs kontrolü

Tüm sisteminizde bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın.  msvcr110.dll hataları, virüs veya bilgisayarınıza bulaşan zararlı yazılımların DLL dosyasına zarar vermesiyle ilgili olabilir. Hatanın aynı zamanda dosya gibi görünen kötü niyetli yazılımlar yüzünden olabileceğini de unutmayınız.

Yöntem 6: Windows güncellemeleri

Mevcut Windows güncellemelerini yükleyin. Fazlasıyla paket ve diğer düzeltmeler, bilgisayarınızda bulunan yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının herhangi birini değiştirir veya yeniler. msvcr110.dll dosyası bu güncellemelerden herhangi birine eklenebilir.

Yöntem 7: Donanım kontrolü

Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin .

Donanım sorunlarını gidermenin çoğu son adıma bırakılmıştır, ancak bilgisayarınızın belleği ve sabit sürücüsünün test edilmesi kolaydır ve başarısız olduklarında msvcr110.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir.

Donanım testlerinizin herhangi birinde başarısız olursa , belleği veya sabit sürücüyü mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

WAMP'ta msvcr110.dll hatası alırsam ne yapmalıyım?

WAMP'ı yeniden yüklemeye veya msvcr.dll dosyasına erişmeye çalışmadan önce, 32bit veya 64bit sürümünü çalıştırıp çalıştırmadığınızı kontrol edin. WampServer 2.5 gibi bazı WAMP örnekleriyle, hem 32 bit hem de 64 bit sürümlerinin kurulu olması gerekir.