Web Sitelerin Mobil Uygulama Gibi Gözükmesi (PWA)

PWA nedir ? , Web Sitelerin Mobil uygulama gibi gözükmesi, Progressive Web Apps,web site,

Web Sitelerin Mobil Uygulama Gibi Gözükmesi (PWA)

Progressive Web Apps Nedir ?

Mobil cihazların 7'den 70'e artık tüm insanların yaşamında etkisi var. Teknolojiden anlamam diyen büyüklerimiz dahi çok sıklıkla kullanıyor. İnsanlar gün içinde çeşitli araştırmalar yapmak için, sosyalleşmek için ve gündemden haberdar olmak için web siteleri ve mobil uygulamaları kullanıyor. Haliyle mobil uygulamalar akıllı telefonlarımızla tam senkronize şekilde çalıştığı için kullanımı daha kolay. Neden web sitelerimizi de mobil uygulamalar gibi tasarlamayalım ki. Progressive Web Apps (PWA) web sitelerimizin mobil uygulama gibi gözükmesini ve işlemesini sağlayan özel bir kodlama tekniğidir. Kullanıcılar çevrimdışı olsa bile mobil uygulamalar gibi etkileşimde bulunmamızı sağlar. Bu teknolojinin kullanılabilmesi için kullanıcılar mobil bir tarayıcıdan siteyi açmalıdırlar. Aynı zamanda mobil uygulama için ayırılan büyük miktarda paralara da gerek yok. Dülşük bütçeler ile PWA içerikli siteler hazırlayabilirsiniz.

PWA İçin Neleri Dile Getirebiliriz

  • Her kullanıcı çalıştırabilir tek zorunluluk mobil bir tarayıcı.
  • Her platformda çalışması mümkün.
  • Veri ve internet bağlantısını az kullanır çevrimdışı olunduğunda dahi erişim kesilmez.
  • Mobil uygulamalara benzer kullanıcı deneyimi kolaydır.
  • "Service Worker" sayesinde hep kontrollü ve güncel tutabiliriz.
  • Güvenlik olarak sağlamdır ve HTTPS kullanır.
  • Arama motorlarının kolaylıkla indexlemesini sağlar ve üst sıralara çıkması kolaylaşır.
  • Uygulama gibi tarayıcı ana ekranına kısayol olarak eklenebilir.

Yukarıda görüldüğü üzere bir sitenin mobil uygulaması ve PWA içerikli web sitesi karşılaştırılmış ve aradaki fark sıfır.

PWA Nasıl Çalışır Bileşenleri Nelerdir

HTTPS : PWA söz konusu olduğunda HTTPS olmazsa olmazdır. Google açıkça HTTPS kullanımı zorunlu diye işaret ediyor.

Web App Manifest : Web App Manifest, tarayıcıya web sitesi hakkında kaynak ve bilgi veren, nasıl davranması gerektiğini belirten bir JSON dosyasıdır. Ana ekrana ekle özelliği için bulundurmak gerekir.

Service Workers : PWA sisteminin en önemli elementi service workers'tır. Çevrimdışı servis ve etkileşim sağlamayı, bildirimler göndermeyi ve cache sistemini bu yapı sayesinde sağlıyoruz.