IP nedir ?

Bu yazımızda IP adresi ve IP nedir basit bir dil ile anlatıyoruz.

IP nedir ?

IP Nedir ? 

IP adresi, cihazlar için internet üzerinde kimlik görevi gören benzeri olmayan bir adrestir. IP, internet protokolü anlamına gelir. IP adresi cihazlar arası bilgi gönderilmesini sağlar. Cihazların birbirlerini ayırt etmesini sağlar ve çeşitli yollar ile güvenliği de sağlar. İnternetin çalışması için en önemli yapıtaşlarından biridir. IP adresleri 0.0.0.0 gibi yazılabilir.

IP adresi türleri nelerdir ?

IP adresleri kendi içinde ayrılmıştır. 

Tüketici IP adresleri

Tüketici IP adresleri özel ve genel olarak ikiye ayrılır

Özel IP adresleri 

İnternet ağımıza bağlanan her cihazın kendine ait bir özel IP adresi bulunmaktadır. Özellikle kendi kişisel teknolojik aletlerimiz bu IP adresi sınıfını kullanır.

Genel IP adresleri

Her cihazımızın ayrı ayrı IP adresi vardır ancak hepsinin bağlı olduğu bir ana IP adresi de vardır. Genel IP adresi, kendi ağımız dışındaki cihazların bizi tanımasına olanak sağlar. Genel IP adresleri dinamik ve statik olarak ikiye ayrılır.

Dinamik IP adresleri

Bu IP türü düzenli olarak kendi kendine değişir. Basitçe anlatmak gerekirse güvenlik koşullarını yükseltir.

Statik IP adresleri

Dinamik IP adreslerinin aksine Statik IP adresleri sabittir ve değişmez. Çoğunlukla çoğu internet kullanıcısı ve işletmeler Statik IP türünü kullanmazlar. Ancak kendi sunucusunu kullanmak isteyen işletmeler için önemlidir. Bunun sebebi genel ve özel IP adreslerinde nasıl ana bir ağa bağlı ise kendi sunucusu ile çeşitli işlemler yapan işletmeler de kendi websitelerini ana bir ağ yapısı ile korumak ve saklamak istemektedir. Hostingler buna örnektir.

IP adresimi nasıl öğrenirim ? 

Teknik işlemler yaparak öğrenme yolları mevcut ancak en basit olarak tarayıcınızı açarak "IP adresim nedir ?" olarak aratarak öğrenmeniz gayet kolaydır.