PHP Dersleri 2 - PHP Derslerine Hazırlık Ve Program Kurulumları

Php Kodlarının kendi bilgisayarımızda çalışabilmesi için gerekli bazı paket programlarının ve kod yazarken bize yardımcı olacak bazı programların kurulması

PHP Dersleri 2 - PHP Derslerine Hazırlık Ve Program Kurulumları

Php derslerimize başlamadan önce yazacağımız kodların çalışabilmesi için bazı paket programları ve yardımcı programlar kurmamız gerekmektedir aşağıdaki programlar yardımıyla derslerimize devam edelim

Paket Programları

Kendi bilgisayarımızda çalışmalar yapabilmek için İçerisinde Apache, Php ve MySQL programlarını barındıran Paket programlarından bir tanesini kurabilirsiniz benim size tavsiyem WampServer programıdır.

WampServer Kurulumu

XAMMP Kurulumu

AppServ Kurulumu

Kod Yazım Editörü

Php Kodlarınını bilgisayarınızda bulunan not defterindende yazıp düzenleyebilirsiniz ancak bu şekilde kod yazmak hataları tespit etmek oldukca zor bunun yerine bazı Yazım editörleri ve IDE programları mevcuttur tavsiyem ilk başlayanlar için notepad++ programıdır. ilerleyen zamanlarda daha hızlı kod yazmak için çeşitli yazım editörlerini veya ide programlarını kullanabilirsiniz.

Notepad++ Kurulumu Sublime Text 3 Kurulumu Visual Studio Code Kurulumu PHPStorm Kurulumu Atom Kurulumu

1 Paket programı kurulumu ve 1 kod yazım editörü programı kurduktan sonra PHP derslerimize başlayabiliriz. Verilen tüm programların kurulmasına gerek yoktur.